Szukaj na tym blogu

Moje zdjęcie
Mam na imię Janka, ale wszyscy w sieci znają mnie od lat pod nickiem LOREEN, a na żywo ten pseudonim używam od 1986 roku (data wydania albumu Sandry z tą piosenką!). Blog, to mój mały, wirtualny pamiętnik dotyczący mojej pasji, jaką są lalki MATTEL i lalki innych mniej znanych na polskim rynku firm. Znajdą się tutaj też informacje o moich zainteresowaniach : miniaturowych domkach i mebelkach, genealogii, rysunki, grafice komputerowej, fotografii. Pozdrawiam wszystkich odwiedzających mojego bloga.

Osoby obserwujące mojego bloga

________________BLOG ROBÓTKOWY _________________ ___________________ZAPRASZAM ___________________

niedziela, 6 grudnia 2009

►Ruth Handler - mama lalki Barbie i polsko-żydowskie korzenie

Ruth Handler (ur. 4 listopada 1916 w Denver jako Ruth Mosko, Kolorado, zm. 27 kwietnia 2002 w Los Angeles, Kalifornia) - amerykańska bizneswoman, prezes firmy Mattel, a także twórczyni lalki Barbie. Była córką polskich emigrantów Jakuba i Idy Moskowicz.Na fotce powyżej Ruth przy protezach piersi. W wieku 43 lat przeszła mastektomie piersi...

Barbie została stworzona przez Ruth Handler w 1958 na podstawie przeznaczonej dla dorosłych niemieckiej lalki Lilly. W 1959 Barbie zadebiutowała na nowojorskich targach zabawek, po wykupieniu praw do Lilly przez założoną przez Ruth i Elliotta Handlerów firmę Mattel.
Nazwa Barbie jest zdrobnieniem od imienia córki Ruth Handler, Barbary, dla której Ruth kupiła egzemplarz Lilly podczas pobytu w Europie. Pełne nazwisko lalki to Barbara Millicent Roberts, stanowi ono tylko część wymyślonej biografii, w której występują między innymi chłopak Barbie - Ken (imię po synku Ruth) i jej przyjaciółka - Teresa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz