Szukaj na tym blogu

Moje zdjęcie
Mam na imię Janka, ale wszyscy w sieci znają mnie od lat pod nickiem LOREEN, a na żywo ten pseudonim używam od 1986 roku (data wydania albumu Sandry z tą piosenką!). Blog, to mój mały, wirtualny pamiętnik dotyczący mojej pasji, jaką są lalki MATTEL i lalki innych mniej znanych na polskim rynku firm. Znajdą się tutaj też informacje o moich zainteresowaniach : miniaturowych domkach i mebelkach, genealogii, rysunki, grafice komputerowej, fotografii. Pozdrawiam wszystkich odwiedzających mojego bloga.

Osoby obserwujące mojego bloga

________________BLOG ROBÓTKOWY _________________ ___________________ZAPRASZAM ___________________

niedziela, 30 listopada 2008

►Kilka informacji o lalkach Barbie MattelCo oznacza rok 1966 na laleczkach Barbie ?

Barbie ® są oznaczane znakami na karku lub tułowiu. Oznakowania zawsze zawierają rok. Data ta jednak nie informuje nas, że lalka została wyprodukowana w danym roku, ale datę praw autorskich do ciała. Najczęściej znak towarowy zawiera napis „Barbie © 1966 Mattel, Inc. ” oraz nazwę kraju produkcji LALKI np. China.

Istnieje kilka lalek Barbie, które są oznaczone rocznikiem 1966 (i cenne). Większość z nich wyprodukowano w Japonii pod koniec roku 1960 lub na początku 1970 r.

Kilka wyprodukowano na Tajwanie i Hong Kongu (Barbie produkowano w tych krajach dopiero w latach 1980 – pomimo napisu 1966 !!!).

Oto kilka wersji wczesnych lalek Barbie i ich znaków identyfikacyjnych:

©1966/
Mattel, Inc

US Patented Pend.
Made In
Japan

1960s TNT Barbie Malibu Barbie
Hair Happenins Barbie

©1966/ Mattel, Inc.
US & Foreign US & Patented Pending Made in USA

or Hong Kong

Busy Barbie

16 Sweet Barbie:

Większość wczesnych znaków zawiera więcej linii w oznakowaniu niż późniejsze wersje Barbie. Należy również pamiętać, że większość lalek z wczesnych lat siedemdziesiątych z reguły miały zamknięte usta lub mały uśmiech (w odróżnieniu od późniejszych lalek mających szeroki uśmiech np. Superstar Barbie).

Niektóre odmiany tego znaku (1980/1990) są następujące:

©1966 Mattel, Inc. China

©1966 Mattel, Inc.
Malaysia

©1966 Mattel, Inc Philippines

©1966 Mattel, Inc.
Hong Kong

Na karku jednak można zobaczyć zupełnie inną datę…. Przekonajcie się sami.

-- TYPOWE CECHY LALEK BARBIE WYPRODUKOWANYCH PO ROKU 1980--

-duży uśmiech
-
giętkie kolanka

-duże kolczyki z tworzywa sztucznego oraz "pierścień" wykonany także z tworzywa sztucznego w różnych kolorach
- bardzo grube i długie blond włosy

Mam nadzieję, że ten artykuł będzie pomocny dla początkujących kolekcjonerów, a także do osób po prostu odkrywających świat lalek Barbie.

Kolekcje lalek są podzielone na cztery kategorie cenowe które ułatwiają kolekcjonerom ich przyporządkowanie. Dla każdej z nich są tworzone oddzielne niepowtarzalne lalki.Kategoria Różowa – Należą do niego Lalki które przeznaczone są do zabawy, najbardziej lubiane i popularne. Charakteryzuje je proste opakowanie z różowym paskiem na dole które oznacza przynależność do danej kategorii. Lalki te nie maja limitowanych serii, dlatego są dostępne cały czas w sprzedaży. Ich ceny nie są szczególnie wysokie, dzięki czemu każde dziecko może je mieć. Oczywiście wchodzą w skład każdej kolekcji prawdziwego zbieracza, niemniej jednak nie mają dla niego zbyt wielkiej wartości.Kategoria Srebrna – Do tej kolekcji należą ulubione lalki producentów i osób z fan klubu Barbie, które awansowały z Różowego pułapu. Przynależność do srebrnej grupy oznacza wyższą cenę i ilość lalek na rynku nie większą niż pięćdziesiąt tysięcy sztuk. Są one sprzedawane już w innych, bardziej ekskluzywnych opakowaniach i oczywiście oznaczone srebrnym paskiem na dole.Kategoria Złota – Lalki z tej kolekcji nie są produkowane w ilości przekraczającej dwadzieścia pięć tysięcy sztuk, czyli dokładnie o połowę mniej niż srebrna kolekcja. Należą

do niej kolekcje stworzone przed wybitnych projektantów. Lalki te sprzedawane są w specjalnym opakowaniu przystosowanym do przechowywania, jako elementu kolekcji, ponieważ już od tego pułapu lalkami tymi nikt się nie bawi. Często do zabawki dołączana jest profesjonalna sesja zdjęciowa lalki. Barbie takiej nie można kupić w każdym sklepie z zabawkami, dostępne są jedynie poprzez specjalnych sprzedawców oraz internetowy sklep dla kolekcjonerów.Kolekcja Platynowa – Jest to kolekcja najbardziej wartościowych lalek na świecie, których produkcja nie przekracza tysiąca sztuk w skali światowej. Należą do niej lalki tworzone na zamówienie wybranych sklepów z zabawkami lub na specjalne okazje, takie jak ślub kogoś z rodziny królewskiej. Ostatnią taką lalką jest wersja „Faerie Queen™ Barbie® Doll” wyprodukowana w 500 egzemplarzach specjalnie dla jednego z amerykańskich sklepów zabawkarskich.


1 komentarz: